10 КЛАС
Тема: Україна
в геополітичних планах країн Антанти і Троїстого союзу. Ставлення населення і політиків до
війни. Заснування Головної української ради у Львові. Союз визволення України.
Формування легіону Українських Січових Стрільців.
Мета: Охарактеризувати становище
українських земель, українського національного руху напередодні Першої світової
війни та важливість значення контролю над Україною імперій для вирішення
воєнного конфлікту в Центральній та Східній Європі; розвивати в учнів уміння
аналізувати і узагальнювати історичний матеріал; виховувати почуття патріотизму
і взаєморозуміння між націями.
Обладнання: карта «Перша світова війна», атласи, посібник Я. Грицака «Нарис історії
України».
Хід уроку
I. Мотивація
навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці продовжуємо працювати над аналізом явищ
економічного і політичного життя на
території українських земель, переходимо до характеристики геополітичних
планів Антанти і Троїстого союзу щодо України, встановлюємо, чи є взаємозв'язок
між Першою світовою війною і революцією, даємо власну оцінку подіям на терені
українських земель.
II. Повідомлення теми,
очікування результатів уроку.
Зверніть увагу на проблемне питання,
записане на дошці: «Чому контроль над українською територією мав таке важливе значення для
вирішення воєнного конфлікту в Центральній та Східній Європі?»
III. Актуалізація опорних знань
учнів.
Прийом «Мікрофон»: надається можливість учням в уявний
мікрофон сказати швидко, по черзі, відповідаючи на питання уроку:
Які найважливіші завдання стояли перед українським народом на
початку XX століття?
Порівняйте, показавши на карті «Українські землі на початку XX ст.», етнічні землі України,
кордони її губерній і провінцій Російської та Австро-Угорської імперій.
Дайте коротку характеристику національному і соціальному
складу населення на терені українських земель.
Які передумови
відродження власної державності
і національної цілісності склалися в Україні на початку XX ст.?
Чи гальмували
розвиток України відсутність
незалежності й територіальної
цілісності?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Підсумовуючи висловлювання учнів під час проведення прийому
«Мікрофон», вчитель підводить учнів до висновку, що напередодні Першої світової
війни склалися два воєнно-політичні угруповання — Троїстий союз і Антанта, —
які мали конкретні плани щодо війни.
Проблемне питання вчителя:
- Що ж поєднувало кожну з країн цих союзів
зокрема і обидва блоки взагалі?
(Поєднувало спільне бажання загарбати інші землі, наново поділити ринки збуту, джерела сировини та сфери свого впливу.)
(Поєднувало спільне бажання загарбати інші землі, наново поділити ринки збуту, джерела сировини та сфери свого впливу.)
- Україна стала,
як бачимо з ваших відповідей, тим ласим шматком природних і людських ресурсів,
європейською житницею, плацдармом для подальших імперських планів завойовництва
інших країн. Україні у стратегічних планах воюючих держав відводилось чільне
місце.
- Які найдалекосяжніші плани щодо України
виношували країни Троїстого союзу і Антанти, спираючись на документи і факти?
На це питання зможуть відповісти нам
експерти груп: «Німеччина», «Австро-Угорщина», «Росія». На питання: «Які ж були
спільні прагнення українців у війні?» — відповість IV група «Україна» (з сильних учнів).
Робота в групах за
технологією «Акваріум»: після об'єднання у 4 групи по 5-6 чоловік і отримання
завдання надається 3-5 хвилин для обговорення спільного рішення в кожній групі
(окремим учням було дано пропедевтичне завдання «Європа напередодні Першої
світової війни»). Частина класу, яка не ввійшла до складу групи, опрацьовує
«Плани Антанти і Троїстого союзу щодо України», «Позиції українців щодо воюючих
сторін» та пояснює історичні поняття, терміни, назви: «світова війна»,
«анексія», «експансія».
Після закінчення обговорення кожен «спікер» групи висловлює
колегіальну думку щодо поставленого питання протягом 3-х хвилин, а клас
обговорює:
Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
Чи
була ця думка достатньо аргументована, доведена?
Який з аргументів ви вважаєте
найбільш переконливим?
Після І групи місце «Акваріума» надається
іншій групі. Діяльність і результати «досліджень» кожної групи мусять бути
обговорені класом.
V. Підсумок уроку.
Відповіді на питання,
оцінювання навчальних досягнень учнів.
Початок Першої світової війни
— випадок чи закономірність?
Чи можна Першу світову війну
розглядати як кризу світової цивілізації?
Чи є взаємозв'язок між Першою
світовою війною і революцією? і
Чому Україні відводилась
особлива роль у планах воюючих держав?
Які наслідки колоніальної політики Російської та
Австро-Угорської імперій щодо українців?
Якою бачила майбутню,
українську державу «Спілка визволення України»?
Як визначалися стосовно війни і майбутнього України
соціал-демократи Наддніпрянщини?
Якої позиції дотримувалися
Головна Українська Рада і легіон Українських Січових Стрільців?
В чому ж причини розколу
Українського Національного Руху?
Які наслідки цього розколу?
VI. Домашнє
завдання.
1. Опрацювання параграфів та
додаткових історичних документів.
2. Твір-мініатюра на основі
вивченого матеріалу «події минулого, що актуальні і внаш час».
Немає коментарів:
Дописати коментар